A-CABLE-3X1.5MM-LSHZ
Kit Image
A-CABLE-3X1.5MM-LSHZ
3 x 1.5 mm² power supply cable
https://microtec.tu-seguridad.es/web/image/product.template/6971/image_1920?unique=6947c99
Stock 4
ADD
Not Available For Sale
Not Available For Sale
view more
Kit Image
A-CABLE-3X1.5MM-LSHZ
specifications and features
General information
Type Power cable
Material and dimensions
Net weight 12300 g
Length 100 m
Color Green
CONDUCTOR
Material Flexible electrolytic copper
Free halogen Yes (IEC 60754-1)
Flexibility class 5
Isolation Cross-linked polyethylene (XLPE)
Fire resistant Yes
Kg / Km 170
EXTERNAL COVER
Diameter 13.5 mm
Material Polyolefin
Characteristics (Wiring)
Conductors x section 3 x 1.5 mm2
Permissible outdoor intensity 26A
Permissible current under pipe 20A